Menu
Home Page

Sports

District Sports June 2017
Field events Held at St Johns School, 20th June

 

6 events: Long jump, high jump, triple jump, javelin and ball throw
 

Results: Jack – Long Jump – 1st Jasmine – High Jump – 4th Elyh - Javelin – 2nd Joseph – Long Jump – 2nd Overall field events – Boys – 2nd - Girls – 5th
 

Track Events Held at Picketts Lock indoor arena because of weather
Sprint heats – top 2 in each heat into final Relay heats – Top 1 in each heat into final
 

Children who got into final and their position in final
Paige – Year 4 - Sprint – 1st Jasmine – Year 6 – Sprint – 2nd Zoe – Year 3 – Sprint – 2nd Hayden – Year 6 Sprint – 5th Saffron – Year 4 Sprint – 7th Alex, Emma F, Freya, Maleeha – Year 6 – Relay – 4th

 

With regard to other relay teams, there were clearly teams that had the potential to reach the final (if not win it!) however, the dreaded baton change hampered their chances. Definitely know what to work on for next year

Our football team finished 4th in the football rally and were league runners up, pipped by fierce rivals st John's.

Our football team finished 4th in the football rally and were league runners up, pipped by fierce rivals st John's.  1

WESPP Cross Country Results 3rd February 2017 at Metropolitan Police Sports Ground

Individuals in Top 6

Year 3 Girls

Emily                 1st Place

Zoe                    2nd Place

Mia                    3rd Place

 

Year 4 Girls                                                                 Year 4 Boys

Daisy                   2nd Place                                         Michael                3rd Place

Ruby                    3rd Place                                          Teddy                  4th Place

                                                                                     Luke                     6th Place

 

 

Team Results

 

There were 661 runners from 18 schools. The TOP 3 Individuals from each category will now get to compete at the Essex Cross Country INDIVDUAL Finals on Tuesday 25th April at  Hadleigh Farm.The TOP TEAM from each category will now get to compete at the Essex Cross Country TEAM finals on Thursday 20th April @Hadleigh Farm.

 

 

WESSP TAG RUBGY FINALS - CHIGWELL POLICE CLUB -

FRIDAY 1ST DECEMBER

TEAM A – Bailey, Joe, Ben, Coby, Nathan, Jack, James, Hannah, Josie
PLATE COMPETITION-2ND

BHCPS 8 -  Chigwell 1
BHCPS 5 – St Johns 3
BHCPS 4 – Whitebridge 1
BHCPS 4 – Thomas Willingale 2
BHCPS 10 – Hillhouse 1

FINAL:
BHCPS 1 – St John Fisher 2 – lost on golden try (first team to score the next try)

 

TEAM B – Jonathan, Yasin, Joshua J, Sophie, Alexandra, Joshua G, Olly, Louis, Alistair
BOWL COMPETITION – 7TH

BHCPS 6 – Waltham Holy Cross 6
BHCPS 3 – St Johns 4

ROUND 2:

BHCPS 7 – Lambourne 3
BHCPS 5 – Hillhouse 2

 

TEAM C – Tobi, Hayden, Joshua C, Joshua L, Daniel, Emin, Jasmine, Geena, Aliza
BOWL COMPETITION-1ST

BHCPS 14 –Hill House 0
BHCPS 9 – Whitebridge 4

ROUND 2:

BHCPS 5 – St Johns 5
BHCPS 9 – Epping 3

Picture 1
Picture 2
Picture 3
Top